TREK BUDDY na samsung solid

Samsung_Solid_B2710_test_recenzja_na_samsungomania.pl_002Poradnik dla Samsung B2710
Na forum Trekbuddy jest wszystko co opiszę. Niestety lenistwo użytkowników powoduje wielki bałagan. Jedno pytanie – jeden wątek. Przez to trudno to ogarnąć.
By dobrze skonfigurować Trekbuddy – potrzeba kabla USB.
Po Bluetooth czy przez kartę pamięci też się da w 90%, ale telefon będzie pytał za każdym uruchomieniem o pozwolenie na dostęp.
Kabel kosztuje ok 20zł.
! Zarejestrujcie się na forum. !
1. Zciągamy najnowszą wersję http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=5752
Na dzień dzisiejszy to jest 1.0.11 (wersja standard np. Nokia - s40)
Wystarczy sam plik JAR.
2. Zainstalować można przez wgranie na kartę, lub przesłanie bluetoothem (np. w katalog other), i późniejsze zainstalowanie z telefonu (ja mam kartę 4gb spokojnie wystarcza).
Program sam tworzy katalogi na karcie pamięci. Musi być ona tylko w czasie instalacji w telefonie.
3. Mapy można zciągnąc z netu. O ile są takie trekingowe, gdzie podane są poziomnice, szlaki, itd. - to się opłaca. Ale to nie zawsze jest legalny towar, a poza tym mamy program
http://mobac.dnsalias.org/ - Mobile atlas kreator – idealna aplikacja do tworzenia własnych map w oparciu o różne dostępne wersje sieciowe (google maps itd.).
Moje 10000 miasto wraz z okolicznymi gminami zajmuje ok 700mb w atlasie z 2 warstwami w przybliżeniu 200 i 800m. Daje to wam pojęcie jak dużą kartę trzeba posiadać.
Mapy można uruchomić poprzez wgranie mapy, lub atlasu. Atlas pracuje dodatkowo na warstwach, czyli bez grzebania w menu – klawiszem 7 możemy wybierać warstwy , np. powiększeń jak w/w ja zrobiłem. Nie jestem jeszcze na tyle obeznany w mapach i ich konfiguracji, więc odsyłam na Forum do bardziej obeznanych ludzi.
Radzę tylko nie przesadzać z ilością plików na karcie. Ja dlatego używam map spakowanych (s`tar`owanych) - bo podobno telefon zwiesza się gdy mamy mnóstwo plików na karcie. Nie wiem, mi się jeszcze nie zwiesił, ale dmucham na zimne.
4. Konfiguracja: (wystarczająca by program działał )
Będzie w języku US, bo tak łatwiej wytłumaczyć. (potem zajmiemy się konwersją na PL)
Menu Basic – ja nic nie zmieniałem.
Desktop – uruchomiłem „Fullscreen” „Safe colors” „no question– (nie pyta np. o zmiane mapy na default)” „show trail -(pokaż ścieżkę)” „Decimal -(dokładniejszy odczyt GPS)”
„HPS” „OSD basic” „OSD extended” -W sumie w tej zakładce nie da się czegoś popsuć – może inne ustawienia wam przypadną do gustu.
Misc – „lowmem I/O, safe renderer, large atlases, numeric imput hack” - to bezwzględnie musi być WŁĄCZONE - Inaczej będzie głupiało przy wgrywaniu map, a bez „numeric imput hack” nie ustawicie wszystkiego do końca. (zrestartujcie aplikację)
Location – Bluetooth oczywiście internal.
Dodatkowo trzeba powalczyć z ALT correction → wejdźcie na zakładkę gdzie wpisuje się korekcję (w metrach) i przytrzymajcie dłużej klawisz # - to jest ten słynny numeric imput hack..jaką wartość wpisać ?– u mnie ok -35m. Ale wciąż z tym walczę.
Problem jest na tyle skomplikowany że gdy GPS traci jakość sygnału – przełącza się w tryb 2D i „pływa” w wysokości. Stąd testować trzeba najlepiej w terenie otwartym ze znaną wysokością. A i tak nie należy przykładać zbytniej wagi do wskazań wysokościomierza. Tanie modele tak mają. ok. wracamy do ustawień:
GPX dt (s) – możemy zmienić częstotliwość zapisu w pliku danych GPX – przydatne gdy jeździmy np. rowerem.
Navigation. - Ja właściwie nic nie zmieniałem, nie czułem takiej potrzeby.
5. CMS.- Bez tego program chodzi, ale jest jakby to powiedzieć, upośledzony. Po wgraniu go, będziemy mieli po dwukrotnym naciśnięciu klawisza # panel cms.
Ja osobiście polecam ten
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2923 . instalacja polega na zciagnięciu plików, wgraniu ich w katalog na karcie pamięci o nazwie ui-profiles (karta/trakbuddy/ui-profiles).
Po wgraniu wszystko powinno grać. Możecie poczytać do końca temat tego CMS. Na 5 stronie jest jeden plik, którego podmiana poprawia troszkę wskazania wysokości, ale i tak cudów się nie spodziewajcie.
Nasz model telefonu nie wspiera wysyłania informacji o ilości znalezionych satelit i jakości sygnału - stąd CMS`y, które mają taka funkcję nie będą pokazywały prawdziwych wartości, albo będą puste pola.
Po CMS poruszamy się "strzałkami lewo prawo". zauważcie że gdzieniegdzie wciśniecie strzałki "w górę" zmienia opcje wyświetlania, (np okno ALT - ilość czasu w tabeli wysokości) .
6. Spolszczenie.
Powiem szczerze. Nie wiem o co chodzi, wynikła jakaś awantura. Nie chciało mi się czytać. Można zrobić samemu plik. Ale można też zciagnąc. np.
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2798&postdays=0&postorder=asc&start=105
Jest to spolszczenie do poprzedneij wersji, więc niektóre rzeczy pozostaną US, ale główne menu jest po polsku.. plik należy wgrać w katalog resources (plik language.res → trekbuddy/resources). Nie trzeba nic przełączać w programie.
7. To by było na tyle. Jeśli chodzi o podstawową konfigurację. (wyłączamy program trekbuddy).
Jednak wiele osób wkurza wieczne pytanie o dostęp do danych przez program.
Obchodzimy to w taki sposób.
-Instalujemy KIES. Podłączamy tel. przez kabel. Kies zainstaluje nam stery USB do windowsa.
- Zciagamy „Tkfileexplorer.
-Po podpięciu do komputera tel. Wchodzimy do menagera urządzeń na zakładkę modemy – mamy tam modem o nazwie samsung. To nasz telefon. Wybieramy „właściwości” - klikamy na zakładkę „modem” - pokazuje nam się numer portu com – zapamiętujemy.
-W tkfileexplorer, ustawiamy zapamiętany port com i klikamy – connect.
-kasujemy pliki:
Tel( P: )/AppEx/User/Java/Games/TrekBuddy/MANIFEST.MF
Tel( P: )/AppEx/User/Java/Games/TrekBuddy/appdb/settings.bin
- Już więcej pytac nie będzie.
8. Praca w tle.
(nie wiem co gwarancja na zmianę ustawień javy -pkt 8 na własne ryzyko)
Samsung ma to do siebie, że w pracy w tle blokuje wczytywanie GPS. By to zmienić wpisujemy:
*#7092463*#
-> 4.Module Settings
-> 6.Java
-> 3.VM Settings
-> 3.MVM settings
-> 3.MVM user End Key Option
zmień z "Pause Only" na "Hide only"
Od tego momentu aplikacje JAVA będą miały opcję pracy w tle, a nie tylko wstrzymania.
Zauważyłem że program żre więcej baterii gdy pracuje w tle Confused
9. Po resztę opcji i funkcji zapraszam na forum.
Polecam naukę tworzenia własnych map i atlasów. Dopiero spersonifikowana mapa daje pełnię możliwości programu.

Komentarze

  1. Bardzo pouczający wpis :) Może i wszystko o TrekBuddy jest na forum, ale faktem jest, że dopiero po 2 latach skonfigurowałem poprawnie mojego B2710. Wcześniej jakoś ten TB nie działał, jak sobie bym wyobrażał.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz