Przejdź do głównej zawartości

Etiopski Sen–film o biegaczach

image
Podczas pekińskich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku reprezentacja Etiopii zdobyła 7 medali, w tym 4 złote. Wszystkie wywalczyli lekkoatleci biegający na dystansach dłuższych niż 5 kilometrów.
Leżąca na tzw. Rogu Afryki Etiopia jest krajem wyżynnym z populacją ponad dwa razy większą od populacji Polski. Jednocześnie jest to jedno z najuboższych państw na świecie. Okrutna rzeczywistość nie przeszkadza etiopskim sportowcom w osiąganiu znakomitych wyników. Biegający na długich dystansach Kenenisa Bekele został wybrany najlepszym lekkoatletą minionego dziesięciolecia, z kolei Etiopka Tirunesh Dibaba zajęła drugie miejsce w podobnym kobiecym zestawieniu. W czym tkwi sekret sukcesu pochodzących ze wschodu Afryki zawodników? Co stoi za ich niesamowitą wydolnością? Czy jest to wyjątkowa dieta, budowa ciała, a może unikalny klimat? Podążając za trzema etiopskimi biegaczami i trenerem, twórcy filmu starają się odpowiedzieć na te nurtujące sportową społeczność świata pytania. Śledząca ćwiczących mężczyzn kamera ukazuje nie tylko ich metody treningu, ale także motywację. Dotykający współczesnych, społecznych problemów Etiopii i przepełniony urokliwymi zdjęciami film znakomicie pokazuje to, co można nazwać etiopskim snem.