Kompatybilność opon z obręczami

Dziś dwa rozmiary opon rowerowych pod względem ich średnicy są najpopularniejsze:

  • 26" czyli 559 mm wg ETRTO
  • 29" / 28" lub 700c czyli 622 mm wg ETRTO.
Pierwsze wymienione rozmiary wywodzą się do zewnętrznej średnicy opony, jednak dziś ze względu na mnogość szerokości (a tym samym rozmiaru balonu) występujących w oponach, pasujących na obręcz o tej samej średnicy, ETRTO wprowadziło drugi rozmiar. Jest to średnica rowka na stopkę opony, znajdującego się w obręczy. Inne rozmiary również są podawane w ten sposób. Wprowadziło to jasny podział jakie opony pasują na jakie obręcze pod względem ich średnicy.
Ale mimo, że można używać praktycznie każdej kombinacji opona / obręcz jeśli zgadzają się ich średnice, nie jest bezpieczne używanie zestawów o mocno różniącej się szerokości.
Jeśli będzie się używać bardzo wąskiej opony na szerokiej obręczy istnieje ryzyko przedziurawienia opony przez przyszczypnięcie jej oraz uszkodzenia obręczy.
Jeśli będzie się używać bardzo szerokiej opony na wąskiej obręczy istnieje możliwość uszkodzenia ścianki opony lub obręczy, a także spadnięcia opony z obręczy. Taka kombinacja opona / obręcz powoduje mało precyzyjne i mało wygodne sterowanie przy niskich prędkościach. Niestety aktualne trendy w kolarstwie mocno przeciągają tą granicę. Ze względu na korzyść w postaci mniejszej wagi większość współczesnych rowerów ma nadmiernie wąskie obręcze. Tak wąskie obręcze bardzo słabo współpracują z szerokimi oponami chyba, że opona jest mocno napompowana, ale to z kolei sprzeniewierza główne korzyści stosowania szerokich opon i poddaje ścianki obręczy dodatkowemu obciążeniu.
Rekomendowane kombinacje szerokości opon i obręczy (za Schwalbe wg ETRTO; wszystkie wymiary w mm; dla przypomnienia 1 cal = 25,4 mm):

Dołączona grafika

Jak mierzymy wewnętrzną szerokość obręczy:

Dołączona grafika

W celu zmniejszenia niekorzystnych naprężeń przy stosowaniu szerokiej opony na wąskiej obręczy zaleca się nie pompowanie opon do maksymalnych ciśnień. Generalne zalecenia na ten temat podano w tabeli poniżej. Opon o szerokości ok. 60 mm i więcej zamontowanych na wąskich obręczach (17, 19 mm) nie należy pompować powyżej 45 psi oraz pod żadnym pozorem nie zakładać na obręcze węższe niż 17 mm.

Dołączona grafika

Jak widać z uwag powyżej oraz z drugiej tabeli, da się stosować kombinacje inne niż zalecane w pierwszej tabeli, wielu rowerzystów korzysta z tego z powodzeniem. Jednak zestawienia inne niż rekomendowane wymagają potwierdzenia ich skuteczności w praktyce, a poza tym mocno zależą od stylu jazdy, wagi rowerzysty, preferowanych ciśnień w oponach, terenu w jakim się porusza itp. Dobrym przykładem jest porównanie zastosowania opon o szerokości powyżej dwóch cali typu slick do cruiserów oraz typowej opony MTB – pierwsza powinna się sprawdzić bez problemu na wąskich obręczach, druga niekoniecznie ze względu na inny charakter użytkowania.

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/66200-opony-kompatybilnosc-opon-z-obreczami/

Komentarze